Saturday, July 18, 2015

გაკვეთილის გეგმა ქართულ ლიტერატურაში

თემა: გიორგი ლეონიძე "ყივჩაღის პაემანი"
მიზანი: არგუმენტირებული მსჯელობისა და ანალიტიკური აზროვნების უნარის განვითარების ხელშეწყობა, ტექსტის ლიტერატურული ანალიზი,მხატვრულ-გამომსახველობით საშუალებებზე დაკვირვება.
მისაღწევი შედეგი და ინდიკატორები:
XII.5.მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ეპოქის ტექსტების გაანალიზება.

  • მსჯსეულობს ავტორის/პერსონაჟის ფასეულობებსა და შეხედულებებზე, რომელთაც ისინი ავლენენ ტექსტში განვითარებულ კონფლიქტთან მიმართებაში.

XII.8.მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ენის სხვადასხვა ასპექტების გაანალიზება.

  • განასხვავებს პოეტურ ხედვას ("როგორც საძროხე ქვაბს ოხშივარი") გაიაზრებს კონკრეტული მხატვრული სახის ღირებულებას მხატვრულ სახეთა სისტემაში.

XII.9.მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს,რა გავლენას ახდენს ავტორის ენობრივი არჩევანი მკითხველზე

  • საუბრობს იმ მხატვრულ-გამომსახველობით ხერხებზე, რომელთა მეშვეობით ნაწარმოებში გამოიკვეთება ავტორის/ პერსონაჟის ნეიტრალური, არაორდინალური დასტერეოტიპური დამოკიდებულებები კონკრეტული პრობლემის მიმართ.

XII.13. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ნაწარმოების ანალიზის დაწერა.

  • აანალიზებს ტექსტის მხატვრულ-გამომსახველობით საშუალებებს და მსჯელობს, რამდენად შეესაბამება ეს საშუალებები ნაწარმოების ძირითად შინაარსს. მსჯელობს,თუ რა დამოკიდებულება აქვს ავტორს კონკრეტული ისტორიული ეპოქის კულტურული ფასეულობების მიმართ.

A-ფაზა
აქტივობა-I-გონებრივი იერიში (4 წთ)
გამოწვევის ფაზაში გავარკვევ,როგორ შეასრულეს შინ მიცემული დავალება: მოეძებნათ ინტერნეტში ხალხური "შემომეყარა ყივჩაღის" მხატვრულად წაკითხული ვერსია და მოესმინათ,გაეხსენებინათ ყივჩაღთა საქართველოში ჩამოსახლების ისტორია და ამ სამეფო მონასპის დანიშნულება.
ვსვამ შემდეგ კითხვებს:
  • ვინ იყვნენ ყივჩაღები?
  • ვინ არის ლირიკული გმირი ხალხური ლექსისა და როგორი თვისებებით გამოირჩევა?
  • როგორი ადამიანია ყივჩაღი ხალხური ლექსისა?
B-ფაზა
აქტივობა -II-ვიდეოჩანაწერის ჩვენება (3 წთ)
პროექტორის დახმარებით ვასმენინებ თვით ავტორის მიერ წაკითხულ ლექსს.

აქტივობა -III მინილექცია (5 წთ)
ვსაუბრობ ლექსის თემაზე, ვუკავშირებ ხალხურ ლექსს, ვამახვილებ მის მხატვრულ ღირებულებებზე.

აქტივობა --IVკითხვა-პასუხი (8 წთ)

  • შევადაროთ ერთმანეთს,რითი განსხვავდება ხალხური ლექსის ყივჩაღი ლეონიძის ლირიკული გმირისაგან/
  • როგორ იწყება ლექსი,რა კავშირი აქვს "ყურღანს" ლექსის შინაარსთან?
  • რა სახე-სიმბოლოებით არის სავსე ნაწარმოები?
  • რატომ ახსენებს პოეტი რუსთაველს,რა შესძინა ლექსს ამ ალუზიამ?
  • რომელ მხატვრული ხერხების გამოყენებით ქმნის პოეტი მუსიკას,რიტმს,დინამიკას,რათა გულში დანთებული ცეცხლი შეგვაგრძნობინოს?
  • როგორ მთავრდება ლექსი,რა არის მარადიული და დაუმდაბლებელი ამქვეყნად?

C-ფაზა
აქტივობა-V-ესე (10 წთ)
კლასი იყოფა სამ ჯგუფად, თითოეულს ეძლევა დავალება, დაწერონ ესე შემდეგ თემებზე:

  • ყივჩაღი-ისტორიული მოვლენა
  • ყივჩაღი-მხატვრული სახე-სიმბოლო ქართულ სიტყვაკაზმულ მწერლობაში
  • ტექსტის მხატვრული ეფექტები და მათი დეფინიცია

აქტივობა--VI პრეზენტაცია (10 წთ)
თითოეული ჯგუფი წარადგენს თავის ესეს.
შეფასება-განმავითარებელი (კომენტარები), საკლასო მუშაობის შეფასების სქემის მიხედვით. (5 წთ)
საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა
პრეზენტაცია
რესურსები: სახელმძღვანელო ,პროექტორი, ინტერნეტი.

No comments:

Post a Comment